< Cofnij

Drugie spotkanie Młodych Odkrywców

16 marca w sali 1010 Centrum Biologii Medycznej UMP, odbyło się drugie spotkanie wykładowe Uniwersytetu Młodego Odkrywcy w ramach realizowanego w UMP programu z zakresu popularyzacji nauk o życiu wśród dzieci szkół podstawowych „Mały Medyk”. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

80 uczniów z czterech szkół podstawowych wysłuchało dwóch ciekawych wykładów, a po każdym z nich nie było końca pytaniom do wykładowców.

Pierwszy wykład „Jacy jesteśmy - podobni czy różni?” wygłosiła prof. dr hab. n. med. Danuta Januszkiewicz-Lewandowska z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UMP. Słuchacze dowiedzieli się m.in. czy mamy genetycznych bliźniaków? Dlaczego różnimy się pomiędzy sobą? Czy ewolucja człowieka trwa nadal? A także jaka czeka nas przyszłość i dlaczego każdy z nas jest wyjątkowy.

W drugim wykładzie dr hab. n. med. Rafał Czepczyński z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych UMP przybliżył młodym słuchaczom temat: „Medycyna nuklearna - jak znaleźć i pokonać raka?”. Doktor Czepczyński wyjaśnił rolę promieniowania jonizującego w medycynie, a także zaprezentował możliwości diagnostyczne na przykładzie pozytonowej tomografii emisyjnej. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób przygotowywane są związki radioaktywne do zastosowania u człowieka i jak przebiega badanie. Mogli zobaczyć obrazy prawidłowe oraz przykłady różnych chorób nowotworowych. Na koniec poznali przykłady skutecznego leczenia onkologicznego.

W kwietniu uczestnicy projektu spotkają się na warsztatach w Centrum Symulacji Medycznej, Muzeum, Zakładzie Medycyny Środowiskowej oraz Katedrze i Zakładzie Histologii i Embriologii UMP. A jeszcze w marcu czekają ich warsztaty z dziedziny analityki medycznej, kosmetologii, stomatologii i ratownictwa medycznego, które przeprowadzone zostaną w szkołach.

» Fotogaleria