Wykłady - marzec 2020

Prof. dr hab. n. med. Danuta Januszkiewicz-Lewandowska
Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej, Wydział Lekarski UMP

„Jacy jesteśmy - podobni czy różni?”

Jacy jesteśmy - podobni czy różni? Czy mamy genetycznych bliźniaków? Dlaczego różnimy się pomiędzy sobą? Czy ewolucja człowieka trwa nadal?

Jaka czeka nas przyszłość? Na te trudne pytania znajdziemy odpowiedzi i zastanowimy się dlaczego określone zdolności i zachowania cechują właśnie mnie! Będziemy starali się udowodnić wyjątkowość każdego z NAS!

 

Oriana Tomczak i Martyna Czaplińska
ze Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Starym Mieście

„Zwierzęta wokół nas”

to tytuł wykładu przygotowanego przez uczennice Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Starym Mieście, w czasie którego można wybrać się w niezwykłą podróż do świata zwierząt. Planeta Ziemia zamieszkana jest przez wiele gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów czy ryb. Podczas wykładu młode ekolożki zaprezentują zagadnienia dotyczące ochrony zwierząt i przyrody oraz organizacji ekologicznych wspierających ochronę środowiska i zwierząt.

Ciekawa treść wykładu i piękna szata graficzna wykonanej prezentacji powodują, że bycie obojętnym wobec obumierającego świata jest brakiem szacunku do istot, które same bronić się nie mogą. Zwierzęta zamieszkujące naszą planetę są niebywałe, dlatego pozostanie ich obrońcą jest niezwykle ważną myślą przewodnią prezentowanego wykładu.