Kolejny rok Projektu Mały Medyk na naszej Uczelni, zakończył się uroczystym absolutorium w dniu 10 czerwca. Tego dnia, prawie 400 tegorocznych absolwentów, odebrało w auli Centrum Kongresowo-Dydaktycznego dyplomy uczestnictwa. W uroczystości uczestniczyli przedstawicielstwie Władz Rektorskich:
oraz Władz Dziekańskich z wszystkich czterech wydziałów:
Prof. dr hab. Edmund Grześkowiak, Prorektor ds. Studenckich pogratulował absolwentom i życzył im sukcesów w dalszej edukacji, wyraził także nadzieję, że może za kilka lat dołączą do grona studentów UMP. Profesor wręczył także dyplomy i nagrody laureatom konkursu na projekty badawcze Małych Medyków. W tym roku kolejne miejsca zajęły:
I miejsce
Szkoła Podstawowa nr 1 - akademicka w Środzie Wlkp, temat; „Woda właściwości i zanieczyszczenie”
II miejsce
Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu kl 2d; temat: „Czy mydło myje?”
III miejsce ex aequo:
Szkoła Podstawowa nr 10 w Kaliszu; temat: „Co to znaczy zrobić kogoś w balona”
oraz
Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek w Poznaniu, klasa 3a; temat: „Zwykle - niezwykłe jajko”.
Profesor Grześkowiak otrzymał także swój dyplom – podziękowanie za wieloletnią opiekę i wsparcie dla Projektu.
Następnie przyszedł czas na stałą część spotkań, czyli wykład dziecięcy. Tym razem na scenie działo się bardzo dużo, ponieważ wykład pt.: „Salio, ergo sum! Skacze wiec jestem, czyli jak skoki na trampolinie wpływają na nasze życie” przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 69 Mistrzostwa Sportowego Tymoteusz Pertek i Marcel Maiga. Chłopcy opowiedzieli o swojej pasji, jaką są trampoliny. Na koniec wraz z koleżankami ze szkoły zaprezentowali kilka ćwiczeń i zaprosili rówieśników do spróbowania swoich sił w prostych elementach akrobatycznych.
W dniu absolutorium nie było wykładu dorosłego naukowca, za to scenę przejęli ratownicy i wraz z pozorantami wybranymi spośród uczniów, odegrali scenę interwencji i pierwszej pomocy. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się i przypomnieć sobie, jak reagować i co należy zrobić, kiedy jesteśmy świadkami wypadku, lub zauważymy osobę potrzebującą pomocy.
Na koniec na scenę zostały zaproszone po kolei, wszystkie uczestniczące w tym roku szkolnym w projekcie grupy. Młodzi studenci odebrali swoje dyplomy, a ich opiekunowie podziękowania oraz pamiątkowe dyplomy dla szkól.
W ten sposób absolutorium projektu dobiegło końca.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom wspierającym organizację projektu, w szczególności wolontariuszom z IFMSA oraz Akademickiej Społeczności Ratownictwa i Medycyny Katastrof za comiesięczne wsparcie naszych spotkań.
Do zobaczenia w październiku.
W poniedziałek 13 maja, w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP, odbyło się przedostatnie w tym roku akademickim spotkanie Projektu “Mały Medyk”. Pierwszy wykład przygotowała Natalia Kaczmarek ze Szkoły Podstawowej nr 64 w Poznaniu, Natalia podjęła poważny temat cukrzycy. Drugi wykład „O zębach w pytaniach i odpowiedziach” poprowadził dr hab Kacper Nijakowski z Kliniki Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji UMP. Po obu wykładach padło wiele ciekawych pytań.
Na majowym spotkaniu ogłosiliśmy także wyniki konkursu na projekty badawcze Małych Medyków:
Serdecznie gratulujemy!
Siódme spotkanie Projektu “Mały Medyk” odbyło się w poniedziałek 8 kwietnia 2024 roku w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP. Pierwszy wykład pt. “Niesamowite zwierzęta” przedstawiły Maria Gałęzka i Wiktoria Grześ ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu. Publiczność miała okazję poznać rekordzistów w świecie zwierząt oraz zaznajomić się z najciekawszymi i wyróżniającymi się gatunkami. Po tak interesującym wystąpieniu wszyscy obecni mogli wykazać się swoją wiedzą w przygotowanym quizie oraz rozwiać wątpliwości zadając pytania dotyczące omawianego tematu.
Następny wykład został przeprowadzony przez dr n. o zdr. Katarzynę Kozłowską z Zakładu Praktyki Pielęgniarskiej, która zaciekawiła młodych studentów tematem chirurgii podczas prezentacji “Za drzwiami bloku operacyjnego”. Ochotnicy mieli okazję przebrać się w strój chirurgiczny, czepek i maseczkę, a pomagały przy tym studentki Natalia Nowak oraz Wiktoria Nowak. Na zakończenie pojawiło się wiele intrygujących pytań od Uczestników Projektu, na które z entuzjazmem odpowiedziała Pani Doktor, dzieląc się swoją bogatą wiedzą.
W dniu 11 marca odbyło się, kolejne w roku akademickim 2023-2024, spotkanie Projektu "Mały Medyk". Młodzi studenci zebrali się w stałej lokalizacji, Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP.
Pierwszy wykład poprowadziła Zofia Górska, uczennica World Primary School w Suchym Lesie. Zosia przedstawiła temat: „To się w głowie (nie) mieści, czyli co warto wiedzieć o mózgu”.
Uczestnicy Projektu mogli posłuchać o budowie mózg, jego działaniu, o tym jak ewoluował na przestrzeni lat, oraz jak należy się odżywiać, aby nasz mózg "był zadowolony". Zosia wykonała także samodzielne ilustracje do swojej prezentacji.
Po naszej młodej prelegentce, wykład oprowadziła Pani prof. dr hab n. med. Danuta Januszkiewicz-Lewandowska z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UMP, która opowiedziała o "Pomyśle na zmysły". Na scenę zaproszeni zostali młodzi ochotnicy, którzy wzięli udział w doświadczeniach i zaprezentowali działanie naszych zmysłów, których jak się okazuje mamy więcej niż 5. Wszystkim młodym studentom należały się gromkie brawa za odwagę oraz ciekawość, która jak zawsze objawiła się ogromną ilością pytań po wykładach!
Kolejne tegoroczne spotkanie Projektu "Mały Medyk" odbyło się 5 lutego, niezmiennie w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP.
Spotkanie rozpoczęło się od poruszenia bardzo ważnego tematu. Blanka Tomczak i Kacper Kaszak opowiedzieli o Zaburzeniach Odżywiania. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr. 64 w Poznaniu, omówili m.in. różne zaburzenia odżywiania i czynniki ich ryzyka. Pokazali również krótki filmik, w którym młodzież opowiadała swoje historie z problemami żywieniowymi.
Drugi wykład wygłosiła Pani Maja Górecka, terapeutka zajęciowa. Tematem prezentacji było przystosowanie ludzi niewidomych do życia codziennego. Młodzi studenci aktywnie brali udział w dyskusji prowadzonej przez Panią Maję. Dowiedzieli się np. jak zachowywać się w obecności psa przewodnika oraz jak można pomóc osobie niewidomej.
Pytań po każdym z wykładów jak zawsze było sporo, co niezmiernie nas cieszy!
Specjalnym gościem naszego spotkania była Pani Jolanta Zielińska-Kaźmierczak, inicjatorka „Niewidzialnej Ulicy”. Przedstawiciele tego niezwykłego przedsięwzięcia, gościli naszych młodych studentów w namiocie rozstawionym w holu CKD, w którym pokazywali czym jest „Niewidzialna wystawa”.
W nowym 2024 roku pierwsze spotkanie w ramach Projektu Mały Medyk, odbyło się 8 stycznia. Na początku, swój wykład w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP, poprowadzili uczniowie z klasy 2d, Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu, Jan Wyszkowski i Wiktor Folrczak. Tematem ich prezentacji były psy. Dowiedzieliśmy się m.in. o psich zmysłach, dlaczego są one takie wyjątkowe i jak dzięki nim psy pomagają ludziom. Młodym studentom bardzo spodobały się ciekawostki o naszych czworonożnych przyjaciołach.
Następnie na scenie przywitaliśmy dr. n. med. Kamilę Stawczyk-Eder z Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych UMP, która wprowadziła nas w świat gastroenterologii. Poznaliśmy lepiej nasz układ pokarmowy, dowiedzieliśmy się jak działa, oraz z jakich badań korzystają lekarze, aby wykryć w nim różne nieprawidłowości. Pani Doktor chętnie odpowiedziała na pytania naszych młodych studentów, których jak zawsze było sporo.
Za nami już trzecie spotkanie Projektu Mały Medyk, które odbyło się w ubiegły poniedziałek, 11 grudnia w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP. Zaczęliśmy wykładem poprowadzonym przez Kalinę Pertek uczennicę klasy 6, Szkoły podstawowej nr 69 w Poznaniu. Wykład nosił tytuł pt. "Królowa jest tylko jedna - czyli jeden dzień z życia ula z perspektywy królowej matki". Dowiedzieliśmy się m.in. jak wygląda pszczela rodzina, co się dzieje w ulu oraz o zwyczajach pszczół. Następny wykład poprowadził Dr hab. n. med. Wojciech Gawęcki z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Nasi młodzi studenci z zaciekawieniem słuchali prelekcji zatytułowanej "Implanty Ślimakowe". Zaczęliśmy od rozważań nad najważniejszym zmysłem człowieka, przechodząc do budowy i działania implantów, kończąc na sposobie jego założenia. Oba wykłady zostały wysłuchane z ogromnym zaciekawieniem, co potwierdziła liczba zadanych pytań po każdym z nich.
Była z nami również Pani Justyna Janiec-Palczewska, Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Pani Prezes serdecznie podziękowała wszystkim, którzy włączyli się w akcję “Paczka dla Niemowlaczka” i odebrała przywiezione przez uczestników, bardzo liczne dary. Młodzi studenci otrzymali pamiątkowe zakładki, okazali się bardzo hojnymi Mikołajami.
Drugie w tym roku spotkanie Projektu Mały Medyk odbyło się 13 listopada w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP, a rozpoczął je wykład przygotowany przez Hannę Szczudlak i Piotra Fludrę z Zespołu Szkół Akademickich w Środzie Wielkopolskiej. Temat wykładu naszych młodych prelegentów brzmiał „Hej, to tylko zęby! – ewolucja zębów człowieka i zagrożenia, jakie jej towarzyszą”. Mogliśmy posłuchać m.in. o Karolu Darwinie, zwanym również ojcem ewolucji oraz co zrobić, aby utrzymać zdrowe zęby.
W kolejnym wykładzie Prof. dr hab. n. med. Juliusz Huber z Zakładu Patofizjologii Narządu Ruchu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zadał młodym studentom pytanie „Dlaczego podziwiamy koty kiedy chodzą lub biegają?”. Odpowiedź uzyskaliśmy zgłębiając temat „Jak w medycynie badamy układ nerwowy i układ mięśniowy?”. Na koniec każdego z wykładów uczniowie mieli wiele pytań, a po każdej odpowiedzi wciąż pojawiały się kolejne. Takiej ciekawości nie powstydziłby się żaden student!
Tegoroczna inauguracja Projektu Mały Medyk w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbyła się w poniedziałek 16 października w Auli Centrum Kongresowo-Dydaktycznego UMP. Była to inauguracja szczególna, ponieważ tego dnia po raz 10 powitaliśmy nowych uczestników Projektu. Wszystko zaczęło się w roku 2012, kiedy to ówczesny Rektor UMP prof. dr hab. n.med. Jacek Wysocki, zgodził się na uruchomienie pierwszej edycji Projektu. Od tego czasu niemalże nieprzerwanie, ponieważ tylko pandemia wyrwała nam jeden rok, gościmy w naszym Uniwersytecie Małych Medyków. Przed wejściem do Auli wszyscy uczestnicy otrzymali własne indeksy.
Uroczystą inaugurację swoją obecnością zaszczycili goście, przedstawiciele władz Uczelni:
W szczególny sposób młodych studentów przywitał Prorektor ds. Studenckich prof. dr hab. Edmund Grześkowiak, który przedstawił także gościa uroczystości, Panią Zofię Krawczuk, studentkę Wydziału Lekarskiego i uczestniczkę drugiej edycji Małego Medyka. Pani Zofia opowiedziała młodszym koleżankom i kolegom o swojej pasji do medycyny i o tym jaką rolę odegrał w jej drodze udział w naszym Projekcie.
Na koniec części oficjalnej młodzi studenci złożyli Ślubowanie oraz wysłuchali uroczystego Gaudeamus.
Pierwszy tegoroczny wykład dziecięcy pt.; „Kończyny dolne - czy nasze nogi powinny być proste?”, wygłosiła absolwentka zeszłorocznej edycji, Zuzanna Koch. Zuzia zaprosiła do udziału w wykładzie swojego tatę dr. n. med. Aleksandra Kocha, który na co dzień pracuje w Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi UM w Poznaniu.
Kolejny wykład przedstawiła Pani Justyny Janiec-Palczewskiej z Fundacji Redemptoris Missio, która odpowiedziała słuchaczom na pytanie „Czy żeby pomagać trzeba być bohaterem?”. Mali Medycy usłyszeli o tym, czym są misje medyczne, oraz dowiedzieli się, że każdy z nich może pomagać już teraz ponieważ zostali zachęceni do wzięcia udziału w akcji Fundacji „Paczka dla niemowlaczka”.
Spotkanie wspierali tradycyjnie wolontariusze z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny oraz z Akademickiej Społeczności Ratownictwa i Medycyny Katastrof.
Tegoroczny projekt Mały Medyk w UMP dobiegł końca. 19 czerwca w Auli Centrum Kongresowo-Dydaktycznego, odbyło się absolutorium, na którym młodzi studenci otrzymali dyplomy uczestnictwa.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz Uczelni:
Gościem spotkania był także Pan mgr inż. Marek Woszczek z Działu Promocji i Karier.
Na początku słowa gratulacji skierował do naszych absolwentów Prorektor ds. Studenckich Prof. dr hab. Edmund Grześkowiak. Następnie o swoim udziale w pierwszej edycji projektu oraz dalszym rozwijaniu pasji, aż do podjęcia studiów na naszej Uczelni, opowiedziała Pani Maria Szczepaniak studentka Wydziału Lekarskiego.
W dalszej części zostały wręczono nagrody i wyróżniane w konkursie na projekty badawcze Małych Medyków. Jury, któremu przewodniczył Prorektor ds. Studenckich Prof. dr hab. Edmund Grześkowiak przyznało 3 nagrody:
oraz 4 wyróżnienia dla uczestników, którzy przygotowali projekty indywidualne. Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy.
Na ostatnim spotkaniu Małych Medyków nie mogło zabraknąć wykładu przygotowanego przez uczniów. Tym razem o podwodnym świecie opowiedziały uczennice Szkoły Podstawowej SPARK w Poznaniu - Zosia Małecka, Iga Pilarska i Stefania Bylka-Kanecka.
Zamiast drugiego wykładu, scenę przejęli ratownicy, którzy przygotowali bardzo ciekawy pokaz z udziałem trójki uczniów.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy Absolwenta Projektu Mały Medyk w UMP.
Organizację spotkania jak zwykle wspierali studenci z IFMSA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA, oraz ASMRiK - Akademickiej Społeczności Ratownictwa i Medycyny Katastrof.
Nabór na kolejny rok akademicki rozpoczniemy w połowie września. Wszystkie informację będą dostępne na naszej stronie internetowej.
Majowe spotkanie "Małego Medyka" rozpoczął wykład przygotowany przez Klarę Konwińską i Julię Sobisiak, uczennice klasy 3 ze Szkoły Podstawowej nr 74 w Poznaniu. Młode prelegentki na swoje wystąpienie wybrały temat: "Czy muzyka czyni Cię mądrzejszym?". Opowiedziały m.in. o funkcji ciała migdałowatego, hipokampu, móżdżku, a także funkcjach poszczególnych płatów mózgu. Słuchacze dowiedzieli się czym jest "Efekt Mozzarta", czy muzyka ma wpływ na stany padaczkowe oraz stres. Zaprezentowana została muzyka z różnych zakątków świata.
W drugim wykładzie dr n. med. Kamila Stawczyk-Eder z Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych UMP, wraz z młodą asystentką, wprowadziła uczestników w świat gastroenterologii. Młodzi studenci z ciekawością wysłuchali informacji o budowie układu pokarmowego, a także obejrzeli filmiki z gastroskopii i kolonoskopii. Wyjaśnione zostało, czym są i jak objawiają się choroby takie jak celiakia i zapalenie wyrostka robaczkowego.
Po każdym wykładzie młodzi studenci zadawali mnóstwo pytań.
Kolejne spotkanie Małych Medyków, które odbyło się w dniu 17 kwietnia, tradycyjnie w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP, obfitowało w wiele ciekawych i nowych informacji.
Na początku, prezentację "Hałas i jego wpływ na nasze zdrowie", przedstawiła Michalina Matysiak, uczennica klasy 5, Szkoły Podstawowej nr 91 w Poznaniu. Młodzi studenci mogli dowiedzieć się, co to jest hałas, jak go odbieramy, jak mierzymy, jak na nas oddziałuje, a także jak mu zapobiegać. Po licznych pytaniach, rozpoczął się drugi wykład pt. "Jacy jesteśmy? Podobni, czy różni?". Wygłosiła go Pani Profesor dr hab. med. Danuta Januszkiewicz-Lewandowska z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UMP. Uczestnicy byli zafascynowani informacjami o liniach papilarnych, budowie DNA, szpiku kostnym, przeszczepach i mieli do Pani Profesor wiele pytań.
W marcu podczas spotkanie Małych Medyków naprawdę wiele się działo. Pierwszy wykład o fascynującym tytule "Pijawki, pajęcza sieć i bobrowe sadło - zwierzęta w dawnej (i nie tylko) kosmetyce i medycynie" poprowadzili uczestnicy indywidualni Aleksander Skrzypczak i Jan Maciejewski. Uczniowie przybliżyli temat naturalnych leków. Można było dowiedzieć się m.in. jak Juliusz Cezar walczył z łysieniem i co łączy psa i gruźlicę.
Po licznych pytaniach zaciekawionej publiczności, swój wykład rozpoczął Pan Paweł Milde. Podzielił się on z uczestnikami spotkania tajnikami swojej pasji, którą jest alpakoterapia. Wstęp teoretyczny przygotował słuchaczy do niecodziennego spotkania - na salę weszły 2 piękne alpaki, które wzbudziły ogromne zainteresowanie. Spotkanie było wyjątkowe, nigdy jeszcze naszego Projektu nie odwiedzili tacy goście.
Za nami piąte spotkanie w ramach programu Mały Medyk! Jak co miesiąc i tym razem najmłodsi studenci mogli wynieść ze spotkania wiele interesujących faktów i wiedzy. Pierwszy wykład został przeprowadzony przez uczennice klasy 6 Szkoły Podstawowej Spark w Poznaniu - Polę Myczkowską i Nadię Gadomską. Tematem wykładu było zdrowe odżywianie. Wykład został zakończony quizem, dzięki czemu uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę.
Drugi wykład poprowadziła Prodziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. Aleksandra Uruska. Uczestnicy mieli możliwość poznać wiele ciekawych i ważnych faktów na temat cukrzycy. Co dzieje się w naszym organizmie po dostarczeniu do niego glukozy, czym jest insulina, a także dlaczego pies Marjorie zapisał się na kartach historii rozwoju medycyny. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu, każdy z zapałem i apetytem zjadł dzienną porcję warzyw i owoców! :)
W dniu 16 stycznia odbyło się czwarte w tym roku akademickim, spotkanie projektu "Mały Medyk", adresowane do uczniów szkół podstawowych.
W pierwszej części swój wykład przeprowadziły Basia Wróblewska i Zosia Kaczmarek, uczennice Szkoły Podstawowej nr 74 w Poznaniu. Młode prelegentki przybliżyły słuchaczom życie pięciu najdziwniejszych zwierząt świata, wśród których znalazły się m.in. ćma pudel, ślimak dirona albolineata czy tasiemiec uzbrojony. Wśród publiczności największe poruszenie wywołał osobliwy niesporczak.
W drugiej części uczestnicy projektu wysłuchali wykładu prof. dr hab. Katarzyny Hojan pt. „Wypadek, upadek i co dalej?”. Pani profesor poruszyła m.in. problematykę skoków do wody i związanych z nimi konsekwencji. Podkreśliła znaczenie kasków ochronnych w jeździe na rowerze czy rolkach. W swojej prezentacji pokazała także jak wygląda życie osób poruszających się na wózku inwalidzkim, jak przebiega rehabilitacja i adaptacja oraz, że życie na wózku nie musi wcale mocno odbiegać od życia osób sprawnych fizycznie.
Jak zwykle pytań do wykładowców było wiele. Oba wykłady przyjęte zostały z ogromnym entuzjazmem i nagrodzone gromkimi brawami.
Ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie Projektu Mały Medyk, odbyło się w poniedziałek 12 grudnia. Tego dnia w Auli Centrum Kongresowo-Dydaktycznego UMP ponownie gościliśmy uczniów szkół podstawowych.
Spotkanie rozpoczęło się od pasjonującego wykładu trzech młodych prelegentek na temat chorób rzadkich. Zuzanna Kostyra, Łucja Słowik i Hanna Żuchowska, uczennice Szkoły Podstawowej nr 91 w Poznaniu, mówiły o wykonywanych badaniach przesiewowych u noworodków. Najważniejszym punktem ich prezentacji było przedstawienie nam 3-letniej Poli-Jednorożca i jej zwykłej/niezwykłej codzienności.
Po licznych pytaniach od publiczności mikrofon przejął doktor habilitowany Wojciech Gawęcki. Dowiedzieliśmy się od niego na czym polega leczenie niedosłuchu, a w szczególności czym są i jak działają implanty ślimakowe. Była to również świetna okazja do powtórki lub nauki budowy ucha. Wykład zafascynował publiczność, o czym świadczyły niemalże niekończące się pytania, zarówno te zadane do mikrofonu, jak i te, z którymi uczniowie zgłosili się do Pana docenta po wykładzie.
Ostatnim punktem było przekazanie mikołajkowych prezentów, takich jak bandaże i opatrunki, zebranych w ramach akcji „Opatrunek na ratunek” na ręce Pani Prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, Justyny Janiec-Palczewskiej.
Następnym razem widzimy się już w nowym roku kalendarzowym.
Za nami kolejne spotkanie Małych Medyków, które odbyło się w poniedziałek 14-tego listopada. W wydarzeniu brały udział wszystkie grupy szkolne, sala wypełniła się młodymi studentkami i studentami.
Pierwszy wykład został przeprowadzony przez Jana Śmiglaka z klasy 2. Wyjątkowo ten wykład został przeprowadzony online, ponieważ młody wykładowca dzień wcześniej się rozchorował. Mimo niedogodności, uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Granowie podzielił się z nami tematem związanym z ptakami migrującymi. Usłyszeliśmy ciekawostki między innymi o trasach migrowania oraz oglądaliśmy film o podrzucaniu jaj przez jaskółkę. Było to naprawdę inspirujące i od teraz będziemy zwracać większą uwagę na migrujące ptaki!
Drugi wykład poprowadził prof. dr hab. n. med. Juliusz Huber z Zakładu Patofizjologii Narządu Ruchu UMP. Tematem przewodnim wykładu było pytanie „czy człowiek i kot chodzą podobnie?”. Młodzi studenci usłyszeli również odpowiedzi na ciekawe pytania takie jak: Kto jest bardziej sprawny kiedy chodzi? Dlaczego gepard biega szybciej niż człowiek? Przedstawione zostało działanie układów mięśniowego i nerwowego, a także wyjaśniono na czym polegają badania diagnostyczne mięśni, oraz jak działa elektromiograf.
Mamy nadzieję, że nasi młodzi słuchacze i młode słuchaczki zapamiętają wiele z listopadowego spotkania. Już w grudniu widzimy się ponownie!
autor tekstu: Julia Rosiak IFMSA
W dniu 17 października 2022 roku odbyła się uroczysta inauguracja tegorocznego Projektu Mały Medyk – Polska Akademia Dzieci w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Było to spotkanie wyjątkowe, po przerwie spowodowanej pandemią.
Spotkanie inauguracyjne zaszczycili swoją obecnością:
Ponad 400 uczestników tegorocznego Projektu przywitała Pani Prorektor ds. Dydaktyki prof. dr hab. Małgorzata Kotwicka. Odczytano także słowa, jakie w imieniu Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu, skierował do obecnych na sali prof. dr hab. Przemysław Lisiński, prodziekan WNoZ.
Uczniowie zostali włączeni do grona młodych studentów, otrzymali swoje indeksy, złożyli ślubowanie i wysłuchali uroczystego Gaudeamus.
Po części oficjalnej pierwszy wykład, pt: „Czy wszyscy widzimy tak samo?”, przedstawiły uczennice klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 69 w Poznaniu, Marianna Baranowska i Wiktoria Jackowiak.
Podczas drugiego wykładu, Pani Justyny Janiec-Palczewskiej, Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, młodzi studenci dowiedzieli się, „czy żeby pomagać trzeba być bohaterem”? Pani Justyna zachęciła także do wzięcia udziału w aktualnej akcji Fundacji „Opatrunek na ratunek”.
Mimo wielu ograniczeń, nasi młodzi studenci dokończyli swoje wykłady i nagrali je w Studiu Nagrań UMP. Wykłady nagrali też dorośli wykładowcy i dzięki temu nasi uczestnicy mogą poznać tematykę wykładów, które miały odbyć się od marca do czerwca 2020 roku. Wizyta w studio nagrań była dla wszystkich ciekawą przygodą i nowym doświadczeniem.
W poniedziałek 17 lutego, uczestnicy Projektu Mały Medyk spotkali się po feriach zimowych. Tym samym połowa zajęć już za nami.
Tym razem wysłuchaliśmy następujących wykładów:
"Zmysły w roli głównej" - przedstawiły uczennice klasy IIIb ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu, Olga Jurkiewicz i Zuzanna Mikołajczak. Dziewczynki rozwijały temat zmysłów, odpowiadały na wiele pytań, takich jak: Dzięki jakim zmysłom poznajemy otaczający nas świat? Czy jest ich pięć, czy może więcej? Jak człowiek, a także zwierzę wykorzystuje swoje zmysły? Czyje zmysły są sprawniejsze? Udowodniły także, że nie wszystko na co patrzymy, jest zawsze takie jakie nam się wydaje. Pokazały naszym studentom, że mózg zwiedziony nietypowym kontrastem, perspektywą, zestawieniem kolorów czy kształtów płata nam niesamowite figle!
W drugim wykładzie dr hab. n. med. Rafał Czepczyński z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych UMP zaprezentował temat: „Medycyna nuklearna - jak znaleźć i pokonać raka?” W wykładzie przedstawiona została rola promieniowania jonizującego w medycynie. Doktor Czepczyński zaprezentował możliwości diagnostyczne na przykładzie pozytonowej tomografii emisyjnej. Słuchacze dowiedzieli się, w jaki sposób przygotowywane są związki radioaktywne do zastosowania u człowieka, jak przebiega badanie. Mieli także możliwość obejrzenia obrazów prawidłowych oraz przykładów różnych chorób nowotworowych. Uczestnicy poznali również przykłady skutecznego leczenia onkologicznego udokumentowane obrazami całkowitej remisji.
W trakcie zadawania pytań nasi studenci udowodnili, że uważnie słuchają wykładowców i potrafili celnie wychwycić istotne szczegóły.
W styczniu odbyło się ostatnie w tym semestrze spotkanie Projektu Mały Medyk UMP. Młodzi studenci wysłuchali dwóch wykładów i mieli możliwość zadania wykładowcom pytań.
Wykład pierwszy poprowadziły trzy uczennice ze Szkoły Podstawowej w Rudnikach. Marta Dominiak i Blanka Wieczorek z kl.1, oraz Rozalia Zgorzelska z kl.2. Były to jedne z naszych najmłodszych wykładowczyń. Dziewczynki zaprezentowały temat: „Koń-wspaniały przyjaciel człowieka”. W czasie wykładu przybliżyły informacje o koniach, ciekawostki, końskie rekordy Guinnessa oraz opowiedziały czym jest hipoterapia, jakie są jej rodzaje oraz korzyści z niej płynące, a także jak wyglądają zajęcia z hipoterapii.
W drugim wykładzie pt.: „Implanty ślimakowe” dr med. Wojciech Gawęcki, przybliżył słuchaczom tematykę funkcjonowania narządu słuchu, oraz uszkodzeń słuchu i możliwości leczenia. Opowiedział o historii powstania i funkcjonowaniu implantów ślimakowych. Przedstawił charakterystykę pracy lekarza laryngologa, oraz zachowania bezpieczne i zagrażające naszemu zdrowiu w kontekście słuchu.
Ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie Małych Medyków odbyło się w poniedziałek 16 grudnia w auli Centrum Kongresowo-Dydaktycznego UMP.
Pierwszy, bardzo szczególny wykład na temat: „Trudy mojego dzieciństwa - naczyniaki”, przedstawili bracia Wiktor i Rafał Puchalscy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Mieście. W czasie wykładu Wiktor opowiedział historię swojego dzieciństwa, walkę z chorobą (23 operacje z powodu naczyniaków). W trakcie wykładu przybliżone zostały naszym słuchaczom pojęcia trzech rodzajów naczyniaków: jamistym, limfatycznym i płaskim.
Jako druga swój wykład „Co się kryje w naszych genach, czyli dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy?” przedstawiła Pani prof. dr hab. n.med. Anna Latos-Bieleńska z Zakładu Genetyki Medycznej UMP. Był to wykład o genach, dziedziczeniu, o tym, jak można wpłynąć na działanie naszych genów oraz o chorobach genetycznych.
Życzymy wszystkim naszym studentom, ich rodzicom i opiekunom wspaniałych Świąt, dużej dawki odpoczynku i do zobaczenia w Nowym Roku.
Za nami kolejne spotkanie Małych Medyków, które odbyło się w poniedziałek 18-tego listopada. Tego dnia grupy przyniosły zbierane dary w ramach akcji Fundacji Redemptoris Missio - „Opatrunek na ratunek”. Zebraliśmy wspólnie imponującą ilość darów. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
Jako pierwsi wykład temat ziołolecznictwa wygłosili Hubert Kopczyński i Maksymilian Nowak, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach. Młodzi wykładowcy, nie tylko przekazali wiedzę na temat ziół, ale i zaprosili wszystkich na spacer „ziołowymi” uliczkami przy których znajduje się ich szkoła. Grupa przygotowała także pamiątkę z wykładu dla innych szkół - teczkę z opisami i prawdziwymi ziołami.
Drugi wykład poprowadził prof. dr hab. n. med. Juliusz Huber z Zakładu Patofizjologii Narządu Ruchu UMP. Wyjaśnił on młodym słuchaczom czy człowiek i kot chodzą podobnie. Odpowiedział na ciekawe pytania: Kto jest bardziej sprawny kiedy chodzi? Dlaczego gepard biega szybciej niż człowiek? Przedstawił działanie układów mięśniowego i nerwowego oraz wyjaśnił na czym polegają badania diagnostyczne mięśni, oraz poznamy działanie elektromiografu.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i wdrażany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, zgodnie z umową o dofinansowanie nr WND-POWR.03.01.00-00-U149/17-00
W dniu 29 października, już po raz ósmy w historii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w auli Centrum Kongresowo-Dydaktycznego UMP, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego dla najmłodszych studentów - uczestników projektu „Mały Medyk”.
Uroczystość zaszczycili obecnością Prorektora ds. Studenckich i Dydaktycznych prof. dr hab. Ryszard Marciniak oraz Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. Małgorzata Kotwicka.
Młodzi studenci zostali oficjalnie powitani w gronie studentów przez profesora Ryszarda Marciniaka, otrzymali indeksy, złożyli ślubowanie oraz wysłuchali uroczystego „Gaudeamus igitur”.
Po części oficjalnej przyszedł czas na wykłady.
Jako pierwsze swój zagadkowy temat „.m.m.m. - westchnienia pełne pasji…” wyjaśniły Nadia Sieńczak i Renata Dolata ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlara w Czapurach. Okazało się, że tajemnicze trzy „eMki” nawiązują do pierwszych liter pasji wielkiego poznańskiego Podróżnika - Patrona Szkoły oraz dwóch prywatnych zainteresowań samych dzieci. W czasie wykładu młodzi studenci dowiedzieli się ciekawostek o ukochanej przez Fiedlera największej wyspie świata (Madagaskar), o tanecznym przeistaczaniu się larwy w owada (Motyle), oraz o ciekawym sposobie wykorzystania sztuki kodowania (Minecraft). Mieli możliwość także rozprostować nogi i poćwiczyć w rytm muzyki, co wciągnęło nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych :)
Drugi wykład poprowadził Pan Jacek Jarosz z Fundacji Redemptoris Missio, opowiadał młodym słuchaczom o misjach medycznych, a co najciekawsze krajem o którym mówił był właśnie Madagaskar. Tym sposobem nasi słuchacze jednego dnia otrzymali bardzo dużą dawkę wiedzy na temat tego kraju.
Po obu wykładach był czas na pytania, niektóre z nich zaskoczyły nawet samych wykładowców. Gratulujemy dociekliwości naszym studentom!
Tegoroczna edycja Projektu Mały Medyk UMP dobiegła końca. W poniedziałek 10 czerwca nasi studenci spotkani się w Auli CKD na uroczystym absolutorium.
W pierwszej części zgromadzonych na sali powitał Rektor ds. Studenckich Prof. dr hab. Edmund Grześkowiak, obecni byli także przedstawiciele wydziałów Farmaceutycznego - Prodziekan ds. Studenckich prof. dr hab. Anna Jelińska oraz Nauk o Zdrowiu - Prodziekan ds. Studenckich dr hab. Jakub Żurawski.
Na początku młodzi studenci wysłuchali ostatnich wykładów. O tym do czego (nie)służy nos, ucho, przełyk, opowiedziały siostry Weronika i Anna Majchrzak ze Szkoły Podstawowej nr 88 w Poznaniu. Wykładowczynie opowiedziały o tym jakie ciała obce są najczęściej spotykanie u dzieci, które z nich są najbardziej niebezpieczne, oraz jak postępować w przypadku takiego zdarzenia.
Następnie Pani mgr Agata Dąbrowska z Zakładu Ratownictwa Medycznego UMP, przybliżyła naszym słuchaczom temat ratownictwa medycznego.
Po wysłuchaniu ostatnich w tym roku wykładów, tegoroczni uczestnicy projektu otrzymali dyplomy i upominki.
Po przerwie zostały ogłoszone wyniki konkursu na Projekt Badawczy i odbyły się krótkie prezentacje nagrodzonych projektów. Pierwsze miejsce otrzymał projekt w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Wojnowicach, badający natężenie hałasu. Wyróżnienia otrzymały, projekty:
Na koniec mieliśmy możliwość obejrzenia świetnego przedstawienia „Smog czy smok”, w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Poznaniu.
Dziękujemy serdecznie za całoroczną pomoc wolontariuszom z IFMSA, oraz ASMRiK.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i wdrażany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, zgodnie z umową o dofinansowanie nr WND-POWR.03.01.00-00-U149/17-00
Przedostatnie z tegorocznych spotkań najmłodszych studentów naszej Uczelni - Małych Medyków, odbyło się w poniedziałek 13 maja w sali A Centrum Kongresowo-Dydaktycznego UMP.
Tym razem nasi młodzi wykładowcy Jakub Janny i Mikołaj Płóciniczak ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów, opowiedzieli swoim rówieśnikom, jak zdrowo żyć. Ich wykład zatytułowany był: „Z boiska do Medyka... czyli co robić, aby zostać sportowcem lub po prostu zdrowym człowiekiem”. Uczniowie poruszyli w nim ważne zagadnienia dotyczące współczesnego trybu życia, wytłumaczyli jak można odnaleźć sport w codziennym życiu oraz dlaczego warto uprawiać sport. Przedstawili jaka powinna być dieta sportowca, oraz opowiedzieli o możliwych kontuzjach. Na koniec sprawdzili uwagę słuchaczy quizem.
Podczas drugiego wykładu Pani Profesor dr hab. n.med. Anna Latos-Bieleńska z Zakładu Genetyki Medycznej UMP, w bardzo ciekawy sposób wyjaśniła naszym studentom „Co się kryje w naszych genach, czyli dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy?”. Był to wykład o genach, dziedziczeniu, o tym, jak można wpłynąć na działanie naszych genów oraz o chorobach genetycznych.
Za miesiąc czeka nas uroczyste absolutorium i rozstrzygnięcie Konkursu na Projekt Naukowy Małych Medyków.
W kwietniu nasi studenci spotkali się bardzo późno i nietypowo, ponieważ we wtorek i dopiero ostatniego dnia miesiąca, tuż przed długim weekendem.
Tym razem także jako pierwszy (ponieważ musiał szybko wracać do swoich pacjentów w szpitalu) wystąpił dorosły wykładowca Dr hab. n. med. Piotr Eder z Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych UMP, z wykładem, którego tytuł - "Skąd się bierze kupa?" - wzbudził ogromne zainteresowanie.
Dr Eder w swoim wykładzie poruszył szeroko rozumianą tematykę żywienia, prawidłowego odżywiania i zachowań prozdrowotnych. Przedstawił naszym studentom tematykę gastroenterologii w tym funkcjonowania, prawidłowości i schorzeń układu pokarmowego.
Jako drugie wystąpiły Klara Idzior i Hanna Maciejewska, uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu. Młode prelegentki w bardzo wszechstronny sposób potraktowały wybrany temat - „Nogi”. Przedstawiona została budowa, funkcja oraz wpływ na życie człowieka kończyn dolnych. W czasie prezentacji omówiły kolejno etapy zmian w budowie nóg na przestrzeni wieków począwszy od człekokształtnych, pokazały prawidłową budowę najczęstsze wady kończyn dolnych, występujące u ludzi w XXI wieku. Wykładowczynie omówiły także metody diagnostyki, leczenia oraz formy ćwiczeń, znajdujących zastosowanie w leczeniu problemów stóp u ludzi oraz wyjaśniły słowo "podologia". Tym razem nie tylko słuchacze zadawali pytania, ale prelegentki urozmaiciły także swoją prezentację pytaniami, a dla uważnych słuchaczy miały przygotowane upominki.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i wdrażany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, zgodnie z umową o dofinansowanie nr WND-POWR.03.01.00-00-U149/17-00
Uczestnicy Projektu Mały Medyk w UMP, spotkali się 18 marca w auli CKD, aby po raz kolejny wysłuchać wykładów i zadawać pytania małym i dużym wykładowcom.
W pierwszym wykładzie Maja Dominiak, Agata Leśniak ze Szkoły Podstawowej w Rudnikach, odkryły przed naszymi słuchaczami wiele tajemnic związanych z witaminami. Uczennice wyjaśniły swoim rówieśnikom, co to są witaminy, dokonały podziału witamin, przedstawiły znaczenie witamin dla organizmu ludzkiego i efekty niedoborów witamin, oraz wytłumaczyły w jakich produktach witaminy występują w sposób naturalny. Na koniec przygotowały dla uczestników konkurs ze zdrowymi nagrodami.
Drugi wykład "Czy zawsze woda zdrowia nam doda?" zaprezentował dr hab. n. med. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej UMP. Uczestnicy wykładu mogli dowiedzieć się jaką rolę pełnią zasoby wodne i ich jakość, jakie są konsekwencje degradacji środowiska wodnego i co z tym wspólnego mają np. leki. Młodzi studenci usłyszeli dlaczego woda jest kluczowym elementem dbałości o środowisko naturalne, bezpieczeństwo żywności i zdrowie człowieka. Dowiedzieli się także w jaki sposób mogą każdego dnia mieć czynny wpływ na jakość i oszczędność wykorzystywanej wody.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i wdrażany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, zgodnie z umową o dofinansowanie nr WND-POWR.03.01.00-00-U149/17-00
W poniedziałek 18 lutego po raz kolejny w auli CKD spotkali się najmłodsi studenci naszej Uczelni, uczestnicy Projektu Mały Medyk w UMP.
Tego dnia jako pierwszy, o bardzo trudnym temacie radioterapii opowiedział dr hab. n. med. Rafał Czepczyński z Katedry i Klinika Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych UMP. Zaprezentował on młodym studentom temat: „Medycyna nuklearna - jak znaleźć i pokonać raka?” W swoim wykładzie przedstawił rolę promieniowania jonizującego w medycynie. Zaprezentował możliwości diagnostyczne na przykładzie pozytonowej tomografii emisyjnej. Młodzi słuchacze dowiedzieli się, w jaki sposób przygotowywane są związki radioaktywne do zastosowania u człowieka i jak przebiega badanie. Mogli obejrzeć obrazy prawidłowe oraz przykłady różnych chorób nowotworowych i usłyszeć o przykładach skutecznego leczenia onkologicznego.
Drugi wykład „HOMEOPATIA czyli NIC ci nie pomoże..." wygłosił Maciej Michałek, uczeń Szkoły Podstawowej nr 88 w Poznaniu. Kolega Macieja, z którym wspólnie przygotowali wystąpienie, Bartek Maruszewski, nie mógł niestety uczestniczyć w poniedziałkowym spotkaniu. Młody Naukowiec opowiedział o tym, czym jest homeopatia i przybliżył jej historię oraz założenia z perspektywy współczesnej medycyny. Młodzi studenci mieli też możliwość obejrzenia doświadczeń przygotowanych i nagranych wcześniej na potrzeby wykładu.
W ostatni poniedziałek stycznia, odbyło się kolejne spotkanie w ramach projekty Mały Medyk, podczas którego w pierwszym wykładzie „Chomiki - moja pasja”, uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu, Anna Jaśkowiak i Zosia Malak opowiedziały swoim rówieśnikom o gryzoniach, a w szczególności chomikach. Młode wykładowczynie przedstawiły zwyczaje gryzoni, wyjaśniły jak gryzonie były i są wykorzystywane przez ludzi. Porównały najmniejsze i największe gryzonie świata i przedstawiły wiele ciekawostek oraz faktów związanych z hodowlą chomików.
W drugim wykładzie Pani profesor Danuta Januszkiewicz-Lewandowska z Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UMP wyjaśniła młodym studentom „Jacy jesteśmy - podobni czy różni?”. Czy mamy genetycznych bliźniaków? Dlaczego różnimy się pomiędzy sobą? Czy ewolucja człowieka trwa nadal? Opowiedziała także dlaczego określone zdolności i zachowania cechują każdego z nas i dlaczego to właśnie czyni nas wyjątkowymi.
3 grudnia odbyło się trzecie spotkanie Małych Medyków w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP.
Tym razem pierwszymi wykładowczyniami były, mające 8 lat, Antonina Stańczyk oraz Barbara Baranowska, uczennice Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Poznaniu. Dziewczynki w bardzo ciekawy sposób przedstawiły temat snu. Wyjaśniły dlaczego i jaki sen jest dla każdego ważny, z jakich faz składa się nasz sen i dlaczego należy spać w ciemności. Wiedzieliście, że sen zajmuje nam trzecią część naszego życia???
Następnie dr med. Wojciech Gawęcki przedstawił naszym studentom tematykę funkcjonowania narządu słuchu, oraz uszkodzeń słuchu i możliwości leczenia. Młodzi medycy poznali historię i funkcjonowanie implantów ślimakowych oraz dowiedzieli się jakie zachowania są bezpieczne, a jakie zagrażające dla naszego słuchu.
19 listopada 2018 r. odbyło się drugie spotkanie Projektu Mały Medyk UMP. Nasi uczestnicy przynieśli liczne dary zebrane w ramach akcji "Opatrunek na ratunek". Dary zostały przekazane Fundacji Redemptoris Missio.
Jako pierwsze wykład na bardzo aktualny temat: „Co zrobić, by zachować zdrowie i nie dać się chorobie?” wygłosiły Dominika Ciesielska i Kamila Chmaj uczennice szkoły podstawowej nr 11 w Poznaniu. Prelegentki bardzo dokładnie przedstawiły czym jest odporność i jak o nią dbać. Młodzi studenci dowiedzieli się także jakimi zachowaniami szkodzą swojemu zdrowiu, a jakimi je chronią i wzmacniają.
Drugi wykład: „Jak w medycynie badamy mięśnie?” poprowadził dla młodych studentów Prof. dr hab. n. med. Juliusz Huber z Zakładu Patofizjologii Narządu Ruchu UMP. Pan Profesor wyjaśnił czy człowiek i kot chodzą podobnie i kto jest bardziej sprawny kiedy chodzi. Wytłumaczył także dlaczego gepard biega szybciej niż człowiek oraz zaprezentował na czym polegają badania diagnostyczne mięśni.
W dniu 31 października odbyła się uroczysta inauguracja Projektu Mały Medyk w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Już po raz siódmy uczniowie w wieku 6-12 lat zebrali się w Auli Centrum Kongresowo-Dydaktycznego UMP, aby otrzymać indeksy i zostać włączonymi do grona młodych studentów Projektu. W tym roku Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i wdrażany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, zgodnie z umową o dofinansowanie nr WND-POWR.03.01.00-00-U149/17-00, dzięki czemu poza wykładami uczestnicy wezmą także udział w warsztatach z ratownictwa medycznego oraz przygotują własne projekty badawcze, a ich rodzice mogą wziąć udział w bardzo ciekawych warsztatach z zakresu rozwoju kompetencji wychowawczych i społecznych.
Na pierwszym spotkaniu młodych studentów przywitał Prorektor ds. Studenckich prof. dr hab. Edmund Grześkowiak, obecni byli także przedstawiciele władz dziekańskich, prof. dr hab. Maria Iskra, Prodziekan Wydziału Lekarskiego II, oraz dr hab. n. farm. Violetta Krajka-Kuźniak, Prodziekan Wydziału Farmaceutycznego.
Pierwszy wykład „Magiczna medycyna w Harrym Potterze" przedstawiły Jadwiga Marcinkowska i Aleksandra Szymanowska uczennice Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wojnowicach. Następnie słuchacze dowiedzieli się czym są misje medyczne, o tym w bardzo ciekawy sposób i z własnego doświadczenia opowiedział im Pan mgr Jacek Jarosz, wiceprezes Fundacji Redemptoris Missio. Na koniec nasi uczestnicy zostali proszeni do włączenia się w charytatywną akcję Fundacji „Opatrunek na ratunek”. Zebrane dary zbierzemy i przekażemy Fundacji podczas kolejnego spotkania w listopadzie.
W tym roku w projekcie uczestniczy 20 grup (396 uczniów) ze szkół z Poznania i województwa wielkopolskiego.